אירלנד

כשהייתי בן חמש-עשרה התאהבתי, התאהבתי בארץ אחרת, באירלנד. התאהבתי באירלנד בזכות ספר לא עבה: "דאבלינאים" של ג'יימס ג'ויס. דווקא ג'ויס שתיעב את אירלנד גרם לי להתאהב בה. הרומנים הגדולים של ג'ויס נחשבים לפסגת יצירתו (ולפסגת הספרות בכלל) אבל בגיל חמש-עשרה כשקראתי בפעם הראשונה (מבין עשרות) את "דאבלינאים" הבנתי למה אני אוהב לקרוא, למה אני אוהב סיפורים.

דבלינאים קובץ של חמישה-עשר סיפורים שכתב ג'ויס בין השנים 1904 ל1907 (אך יצא לאור לאחר עיקובים רבים רק ב1914) הם זיקוק של מעשה אומנות הסיפור הג'ויסי (הסיפור הנועל את הקובץ "המתים" הוא לטעמי אחת מפסגות הספרות הגבוהות ביותר), ביד אומן מגלף ג'ויס מציאות פשוטה ויומיומית ומזכך אותה למה שהוא הגדיר  "כגילוי רוחני פתאומי, בין בדיבור המוני בין בתנועה בין ברובד הזכירה של המוח עצמו"

ג'ויס מציג את החיים באירלנד כפי שהם (למעשה בדבלין) קשים, אפורים ומעיקים, מדוע שנער בן חמש-עשרה ממקום ומזמן אחר יפתח תשוקה למקום כזה? אני חושב שזה בגלל הסיפורים ולא בגלל המסופר בהם, הצורה שבה אורג ג'ויס את סיפורים כישפה אותי, על כולם נסוך דוק של מלנכוליה (המלנכוליה האירית הידועה) רגשנית, שלובה באהבת החיים. אני הייתי ילד מלנכולי, אהבתי להיות לבד ולקרוא והחלקתי בטבעיות לתוך המציאות של הדבלינאים, כך ניצתה התשוקה לאירלנד. אחרי דבלינאים יצאתי למסע אחרי הספרות האירית וגיליתי אוצרות מדהימים, למעשה אירלנד היא אימפריה ספרותית (ישנם ארבעה זוכי פרס נובל לספרות אירים וג'ויס אינו אחד מהם) מייטס וברנרד שו ועד ג'ויס, בקט ושיימוס היני, ככול שקראתי יותר ספרות אירית התאהבתי יותר. רק בקיץ 2014 הגעתי לראשונה לאירלנד, זה היה טיול משפחתי נפלא באי קסום ופלאי, ירוק מאוד יפה ופראי (וגשום) מלא באנשים חביבים ונדיבים והתשוקה היא לא כבתה אלא רק שינתה את צורתה.

דאבלינאים. ג'יימס ג'ויס. תרגום אברהם יבין. הוצאת הקיבוץ המאוחד (יצא מאוחר יותר גם בעם עובד) 1971

תגובה אחת בנושא “אירלנד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s